Diggalink Ashley Forest Rally Sprint 2009


ELIMINATION ROUNDS

(Sorted By Overall Place)
Organising Club: RATEC                                   Date: 3 & 4 October 2009                                   Competitors: 39                                  
No Competitor Car Class Top 32 Top 16 Top 8 Top 4 Top 2 Final Overall
Time Place Time Place Time Place Time Place Time Place Time Place
1 Steve Murphy Mitsubishi Cordia 1 01:00.25 2 01:01.14 4 00:59.85 3 00:59.34 2 00:59.18 1 00:59.18 1
10 Clint Murphy Mitsubishi Cordia 1 01:01.45 4 00:59.84 2 00:59.35 2 00:59.28 1 00:59.31 2 00:59.31 2
25 Neil Allport Ford Escort WRC 2 01:01.82 6 01:01.31 5 01:00.86 4 01:00.24 3 01:00.24 3
2 Glenn Inkster Mitsubishi Lancer Evo 6.5 1 00:59.66 1 00:58.81 1 00:58.57 1 01:13.89 4 01:13.89 4
3 John Silcock Mitsubishi Evo 6.5 1 01:00.26 3 01:00.90 3 01:01.28 5 01:01.28 5
4 Glenn Frew Mitsubishi Evo 1 01:01.84 7 01:01.46 6 01:02.97 6 01:02.97 6
5 John Giltrap Subaru Impreza 1 01:02.01 8 01:01.89 8 01:03.59 7 01:03.59 7
6 Karl Austin Mitsubishi Evo 4 1 01:01.56 5 01:01.86 7 01:18.04 8 01:18.04 8
21 Matt Jansen Subaru Impreza WRX Grp N 2 01:04.70 12 01:03.33 9 01:03.33 9
17 Brian Green Ford Escort WRC 2 01:02.95 9 01:03.35 10 01:03.35 10
8 Brian Chadwick Subaru Impreza 1 01:05.99 15 01:03.53 11 01:03.53 11
18 Matt Summerfield Subaru Impreza 2 01:05.33 14 01:04.44 12 01:04.44 12
29 John Giltrap Subaru Impreza 2 01:04.15 11 01:04.45 13 01:04.45 13
26 Les Summerfield Subaru Impreza 2 01:04.70 12 01:05.16 14 01:05.16 14
24 David Clearwater Subaru Impreza WRX 2 01:06.57 16 01:07.39 15 01:07.39 15
7 Warwick Redfern Mitsubishi Evo 6 1 01:03.55 10 01:09.58 16 01:09.58 16
15 Hamish Galletly Subaru Impreza WRX 1 01:06.58 17 01:06.58 17
30 Chris Hey Toyota MR2 3 01:07.33 18 01:07.33 18
11 Scott Jones Mitsubishi GSR 1 01:08.35 19 01:08.35 19
9 Dave Wilson Toyota Celica GT4 1 01:08.50 20 01:08.50 20
22 Kevin Lynch Mitsubish Evo 3 2 01:08.98 21 01:08.98 21
23 Darryl Campbell Mitsubishi Evo 6 2 01:10.27 22 01:10.27 22
34 Neil Allport Mainfreight GpB Mazda RX7 3 01:11.01 23 01:11.01 23
31 Carl Balani Mazda RX7 3 01:12.98 24 01:12.98 24
35 Dominik Unterberger Ford Fiesta ST 3 01:13.32 25 01:13.32 25
14 Craig McQuilken Nissan Skyline GTR 1 01:14.22 26 01:14.22 26
42 Michael Tall Toyota Starlet 5 01:14.39 27 01:14.39 27
38 Garry Cowan Toyota Corolla 4 01:15.17 28 01:15.17 28
36 Dave Pettigrew Ford Escort MKII 4 01:16.01 29 01:16.01 29
43 Geoffrey Combe Toyota Starlet 5 01:19.25 30 01:19.25 30
20 Robert (Bert) Murray Mainfreight GpB Mazda RX7 3 01:30.85 31 01:30.85 31
32 Daniel Flood Toyota Corolla 3 01:44.85 32 01:44.85 32
12 Robert Stocker Toyota Celica 1 dns 33 dns 33
41 Royce Watson Toyota Starlet 5 01:22.14 34
27 Eric Clark Subaru Leone RX 2 01:22.19 35
44 Justin Harwood Toyota Starlet 5 01:22.35 36
19 Richard Clark Subaru Leone RX 2 01:23.96 37
33 Grant Restall Toyota Corolla 3 01:24.00 38
37 Allan Kermeen Toyota Corolla 4 01:24.54 39
00:59.66 N/A 00:58.81 N/A 00:58.57 N/A 00:59.28 N/A 00:59.18 N/A 00:59.18 N/A
Class 1 = 4WD Unlimited               Class 2 = 4WD Rally               Class 3 = 2WD Unlimited               Class 4 = 1301 to 1600cc               Class 5 = 0 to 1300cc